Durere de sani de la anticonceptionale

Buna seara! Iau prima luna dupa o pauza lunga anticonceptionale Belusha, recomandate de medicul endocrinolog, in urma unor analize, dar de cand le iau ma dor sanii incontinuu, este vreo reactie adversa? Ar trebui sa le schimb? Daca le schimb cu un alt fel imediat dupa, nu este vreo problema? Medicul mi-a precizat de doua tipuri de pastile: Belusha sau Belara, am ales Belush. Sa le schimb cu celalalte daca am dureri de sani?

Întrebare pusă de Izabela01

Răspunsul specialistului

Dr. Andreas Vythoulkas

Exista doua motive pentru care e posibil sa apara durerile de sani: fie concentratia hormonala este prea mare pentru organismul dumneavoastra, fie pur si simplu nu le tolerati. Insa, inainte de a le schimba, cel mai bine ar fi sa va consultati cu medicul care vi le-a recomandat initial. Nu uitati, printre analizele pe care este bine sa le faceti inainte de a lua pastile anticonceptionale se afla si cele din profilul hormonal, sunt foarte importante. 

Exclusiv Online - 10.03.2017

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nicio instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.