Sange menstrual cu cheaguri

Buna seara, Am intrerupt tratamentul cu anticonceptionale de 4 zile si astazi am avut sangerari cu cheaguri. Iau anticonceptionale Karissa de aproximativ 5 luni. Nu am mai avut sangerari intre menstruatii pana in prezent. Pana sa iau aceste pastile aveam mentruatia regulata, iar durata era de 6 zile, primele 3 abundent. In timpul tratamentului, fluxul s-a miscorat semnificativ. Este normal ca dupa intrerupere sa am sangerari cu cheaguri? Mentionez ca am si dureri, insa nu foarte mari. Va multumesc.

Întrebare pusă de Andreeal

Răspunsul specialistului

Dr. Andreas Vythoulkas

Buna ziua, pastilele anticonceptionale pot da astfel de dereglari, fie la inceputul utilizarii lor, fie dupa ce sunt intrerupte. Uneori, chiar si in timpul utilizarii. Ca sa eliminati orice alta posibila cauza, sfatul este sa mergeti la un control la medicul ginecolog. 

Exclusiv Online - 14.03.2017

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nicio instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.